Prevence a zmírnění autoimunitních onemocnění s omega-3 mastnými kyselinami

O autoimunitních onemocněních se v poslední době mluví čím dál častěji a také případů a lidí s poruchami imunity přibývá. Co to ale znamená?

Autoimunitní onemocnění je skupina nemocí, které se vyznačují abnormální reakcí imunitního systému. Prakticky se jedná o to, že imunitní systém napadá a ničí zdravé buňky namísto těch poškozených. 

Spouštěč těchto reakcí může být vnější podnět, jako jsou bakterie, viry, mikrobi a další. Spouštěče mohou být ale i vnitřní. Například již nefunkční buňky. Naše tělo se snaží tyto buňky odstranit a reaguje. Běžně naše tělo umí rozpoznat cizorodé organismy, bakterie a viry a umí je zlikvidovat. Správně fungující imunita rozlišuje vlastní a cizí buňky. 

Nejběžnější autoimunitní onemocnění jsou například Crohnova choroba, lupénka, ekzém, revmatoidní artritida, leukémie, roztroušená skleróza, vitiligo a spousta dalších.

Dle vědeckých studijí pomáhají omega-3 mastné kyseliny proti rozvoji mnoha autoimunitních nemocí při dostatečném příjmu od prvního roku života. Pro zlepšení a prevenci mohou omega-3 mastné kyseliny pomáhat především při léčbě diabetu 1. typu, revmatoidní artritidy, ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby a lupénky. 

 

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3#