VLIV OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELIN NA NAŠE zdraví

 

co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny jsou druhem polynenasycených mastných kyselin. Na rozdíl od nasycených mastných kyselin je tělo nedokáže samo produkovat. Proto musí být získávány ve stravě. Vzhledem k tomu, že jsou omega-3 mastné kyseliny pro naše tělo životně důležité, nazývají se esenciální mastné kyseliny.

Existuje několik druhů omega-3 mastných kyselin. Liší se zejména chemickou strukturou a přirozeným původem.

Nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny jsou: 

  • Kyselina eikosapentaenová (EPA)
  • Kyselina dokosahexaenová (DHA)
  • Kyselina alfa-linolenová (ALA)

Rostlinné omega-3 mastné kyseliny

Plant-based omega-3 fatty acids ala

Hlavním zdrojem rostlinných omega-3 mastných kyselin ALA (alfa-linolenové kyseliny) jsou lněná semínky a oříšky. Lněný olej je obzvláště bohatý na ALA.

Mořské omega-3 mastné kyseliny

Marin omega-3 fatty acids epa dha

Mořské omega-3 mastné kyseliny EPA (eicosapentaenoic acid) and DHA (docosahexaenoic acid) se vyskytují hlavně v mořských tučných rybách ze studených vod, kořýších a mořských řasách.

Rozdíl mezi mořskými a rostlinnými omega-3 mastnými kyselinami 

Ne všechny omega-3 jsou stejné !

Četné studie potvrzují přínosy mořských omega-3 mastných kyselin EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová) pro naše zdraví. Ačkoli je lněný olej považován za zdraví prospěšný, scházejí pro rostlinnou omega-3 mastnou kyselinu ALA v něm obsaženou podstatné vědecké důkazy o její prospěšnosti.

Tělo dokáže v omezeném množství přeměnit mastnou kyselinu ALA na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Množství přeměněné kyseliny se liší u každé konkrétní osoby v závislosti na různých faktorech (jako je věk, pohlaví, váha a metabolismus) a průměrná velikost přeměny je pouze 5 až 10 %.

Rostlinné omega-3 mastné kyseliny získané z lněného oleje a dalších rostlinných zdrojů jsou dobrým doplňkem mořských omega-3 mastných kyselin z ryb a řas, ale bohužel je nemohou nahradit!

Vliv omega-3 mastných kyselin EPA a DHA na zdraví

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) potvrzuje příznivý vliv omega-3 mastných kyselin EPA a DHA na zdraví: 

srdeční funkce

Srdce je klíčovým orgánem lidského těla. Zásadními faktory pro jeho zdraví je průtok krve a buněčný metabolismus. Bylo prokázáno, že dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin má na tyto faktory pozitivní vliv.

Kyseliny EPA a DHA přispívají k normální funkci srdce. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin se pozitivní účinky projeví při denním příjmu nejméně 250 mg kyselin EPA a DHA.

oči a zrak

Buňky lidského oka obsahují poměrně značný podíl omega-3 mastných kyselin. Studie prokázaly, že užívání omega-3 mastných kyselin má kladný dopad na zrak.

Kyselina DHA napomáhá normálnímu vidění. Podle EFSA se pozitivní účinky projeví při denním příjmu alespoň 250 mg kyseliny DHA.

mozek a kognitivní funkce

Mozek je složen převážně z nenasycených mastných kyselin. Nedávné studie dokazují pozitivní vztah mezi příjmem omega-3 mastných kyselin a zlepšením mozkových funkcí.

Kyselina DHA napomáhá normálnímu fungování mozku. Podle EFSA se pozitivní účinky projeví při denním příjmu alespoň 250 mg kyseliny DHA.

těhotenství

Příjem kyseliny DHA matkou přispívá k normálnímu vývoji očí a mozku plodu a kojeného dítěte. Podle EFSA jsou příznivé účinky pociťovány při příjmu minimálně 200 mg navíc k doporučené denní dávce pro dospělého (tj. minimálně 250 mg kyselin DHA a EPA).

kojenci

Konzumace kyseliny DHA u kojenců v následné výživě přispívá k normálnímu rozvoji zraku až do věku 12 měsíců. Podle EFSA je účinek příznivý již od 100 mg DHA denně. 

poměr omega-6 / omega-3

Naše tělo potřebuje jak omega-3, tak i omega-6 mastné kyseliny. Přestože tyto kyseliny mají podobné chemické složení, odpovídají za opačné procesy v těle. Zatímco omega-3 mastné kyseliny omezují zánětlivé procesy, omega-6 mastné kyseliny podporují rozvoj zánětů. Proto naše tělo potřebuje mezi těmito mastnými kyselinami udržovat rovnováhu.

Nerovnováha mezi nimi může vést k pomalému rozvoji zánětů, který může způsobovat určité choroby. Poměr omega-3 a omega-6 je faktorem rozvoje „tichých zánětů“ v těle. Poměr menší než 3:1 ve prospěch omega-6 je považován za zánětlivě neutrální.

nedostatek Omega-3

Díky našim moderním stravovacím návykům je rovnováha mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami narušena. 

Již od doby kamenné naše strava zajišťovala rovnováhu mezi těmito dvěma mastnými kyselinami. Změny v našem stravování v 60. letech minulého století (konzumace průmyslově zpracovaných potravin, masová spotřeba hospodářských zvířat, zvýšené využívání levných rostlinných olejů atd) měly negativní dopad na poměr omega-3 a omega-6 v naší potravě.

Dnes je průměrný poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin 15:1. To znamená, že přijímáme patnáctkrát více omega-6 než omega-3! Mladí lidé ve věku do 25 let mají průměrný poměr dokonce 25:1, což není zas tak překvapivé, pokud se nad tím zamyslíme blíže. Mladí lidé si zřídkakdy dají rybu, zatímco fast food, hotová jídla, sladké a pikantní pokrmy jsou u nich na denním pořádku.

omega 6 & 3 dependancy

Jaké jsou důsledky nadbytku omega-6 mastných kyselin? 

Omega-6 mastné kyseliny jsou stejně jako omega-3 mastné kyseliny součástí esenciálních mastných kyselin, a proto musí být také dodávány tělu prostřednictvím stravy. Většina lidí však dnes ve své stravě konzumuje mnohem více omega-6 mastných kyselin než omega-3 mastných kyselin.

Vzhledem k zánětlivému účinku omega-6 může mít tato nerovnováha mastných kyselin nepříznivý vliv na zdraví. Proto se odborníci domnívají, že mnoho civilizačních chorob, jako jsou infarkty a mrtvice, ale také astma, revmatismus a atopická dermatitida, lze připsat tichým zánětům, které jsou způsobeny nadbytkem omega-6 mastných kyselin.

Potraviny bohaté na omega-6

Potraviny, které jsou obzvláště bohaté na omega-6 mastné kyseliny, jsou průmyslově zpracovávané maso, rychlé občerstvení a hotová jídla. Zpracované mléčné výrobky (například sýr a máslo) a slepičí vejce mají také vysoký obsah omega-6 mastných kyselin.

Vysoký obsah omega-6 v potravinách živočišného původu je způsoben zejména zvýšeným používáním koncentrovaných a levných krmiv v průmyslovém zemědělství. Vzhledem k vysokému obsahu omega-6 v sójovém oleji obsaženém v sójové moučce (více než 50 %), přijímáme vysokou dávku omega-6 prostřednictvím naší každodenní stravy. Protože omega-6 mastné kyseliny, které hospodářská zvířata přijímají prostřednictvím krmiva, také později skončí na našich talířích.

Navíc, slunečnicový olej, sójový olej a margarín používané v mnoha průmyslově vyráběných potravinách mají také vysoký obsah omega-6. Tyto rostlinné oleje se také používají při vaření v mnoha domácnostech.

Potraviny bohaté na omega-3

Nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou tučné ryby, jako jsou sleď, makrela, losos, sardinky nebo ančovičky a mořské řasy. Ryby jsou bohaté na omega-3, ale stejně jako u nás je důležité, jakou potravou se živí. Například ryby lovené v divočině obsahují velké množství omega-3, protože se živí hlavně řasami, krevetami a malými kraby. Chované ryby jsou naproti tomu obecně mnohem chudší na omega-3, protože jejich strava se skládá hlavně z průmyslových krmiv, často založených na sóji.

Lněný olej, chia olej a ořechový olej také obsahují významný podíl omega-3 mastných kyselin. Jedná se však o rostlinnou mastnou kyselinu ALA, kterou tělo obtížně přeměňuje na kysliny EPA a DHA.

Masné produkty

Mléčné produkty

Slunečnicový olej

Ryby

Řasy

Lněný olej

potřeba Omega-3 na den

Jaká je správná dávka?

Aby se vyrovnal nedostatek omega-3 a vyvážil poměr omega-6 a omega-3, doporučuje se konzumovat 2 000 mg omega-3 mastných kyselin denně. To prokázaly jednak četné vědecké studie a pak také výsledky více než 10 000 jednotlivých analýz provedených ve spolupráci s Omegametrix®, největší evropskou laboratoří specializující se na měření mastných kyselin.

Denní požadavky na omega-3 lze naplnit jak běžnou stravou, tak užíváním přírodních doplňků stravy. Abychom ale získali 2 000 mg omega-3 denně, museli bychom konzumovat 100 až 3 000 gramů mastných ryb denně, v závislosti na druhu ryb. Taková vysoká spotřeba ryb je pro většinu lidí nemožná a ani není v současnosti již doporučována kvůli rostoucímu znečištění moří a oceánů.

Výbornou alternativou je proto pravidelná konzumace kvalitních doplňků stravy omega-3 na bázi rybího oleje nebo oleje z mořských řas, pečlivě vyčištěných a bez škodlivých látek. Například u olejů NORSAN Omega-3 stačí jedna lžička denně k pokrytí požadavku 2 000 mg omega-3.

Pro lepší účinnost je vhodné současně snížit spotřebu potravin bohatých na omega-6.

produkty NORSAN

Bohaté na EPA & DHA

  • Omega-3 Total Olej

    550,00
    (225 Kč/100 ml) Prospěšný pro srdce, oči i mozek
    • Přírodní rybí olej z volného udržitelného rybolovu
    • 2.000 mg omega-3 na denní dávku (1 lžíce)
    • Vysoká dávka EPA
    • 100% přírodní - nekoncentrovaný
    • Za studena lisovaný bio olivový olej jako antioxidant
    • Vitamin D3 (800 IU)
    • Příjemná chuť: s citronovou příchutí nebo přírodní
    • Očištěno od škodlivých látek, PCB a těžkých kovů
  • norsan omega-3 vegan bottle and box

    Omega-3 Vegan Olej

    650,00
    (650 Kč/100 ml) 100 % veganský, bez živočišných produktů!
      • Veganský řasový olej bohatý na EPA a DHA
      • 2.000 mg omega-3 na denní dávku (1 lžička)
      • Šetrný k životnímu prostředí
      • 800 IU vitamin D3 (veganský)
      • Extra panenský bio olivový olej jako antioxidant
      • Příjemná citronová příchuť