časté otázky

Zde najdete nejčastější dotazy našich zákazníků na různá témata.

NORSAN Produkty

Máte dotaz k našim omega-3 olejům a kapslím? Zde najdete odpovědi.

Objednávka, doprava, vrácení zboží

Máte dotazy týkající se objednávky, dopravy nebo případného vrácení? Správnou odpověď najdete zde.

Obecné dotazy o omega-3 mastných kyselinách

Máte dotaz ohledně omega-3 mastných kyselin? Pak zde pro vás máme odpověď.

NORSAN rybí olej

Máte dotaz k našim přírodním rybím olejům z volně žijících ryb? Pak zde najdete odpověď.

NORSAN řasový olej

Máte dotaz k našemu oleji z rostlinných řas z udržitelného systému kultivace? Zde najdete odpověď.

NORSAN Řasový olej

Jak se projevuje udržitelnost NORSAN řasového oleje?

Omega-3 Vegan je pěstován udržitelným a ekologickým způsobem. Mikrořasy, které používáme pro Omega-3 Vegan, nepocházejí z moře. Jejich pěstováním v umělé mořské vodě šetříme zdroje a zachováváme nutriční základ pro ryby z řas v moři. Protože ryby získávají omega-3 také skrze konzumaci mořských řas. Nenarušujeme tak přirozený ekosystém moře a populace ryb a korýšů jsou chráněny. Jsme si vědomi své odpovědnosti vůči moři a jeho obyvatelům, a proto rádi něco vracíme. Podpora neziskových organizací, které se věnují ochraně mořských biotopů, je nám obzvláště blízká.

Jaká kritéria jsou důležitá při výběru dobrého řasového oleje?

Důležité jsou následující ukazatele kvality:

 • Vysoký obsah EPA a DHA (mnoho řasových olejů obsahuje pouze DHA). 
 • Vysoký obsah omega-3
 • Extrakce oleje co nejpřirozenějším způsobem, bez následné úpravy pro vyšší koncentraci omega-3 mastných kyselin v oleji.
 • Obzvláště příznivé analytické hodnoty, jako jsou hodnoty Totox, obsah těžkých kovů a PCB.
 • Udržitelnost
 • Čistě přírodní a 100% veganský

Omega-3 Vegan řasový olej splňuje tato kritéria a odráží tak vysoký standard kvality.

Je veliký rozdíl mezi lněným a řasovým olejem?

Lněný olej je původním rostlinným olejem s nejvyšším obsahem omega-3 (více než 50 %) a jeho používání přispívá ke zdravé a vyvážené stravě. Lněný olej však obsahuje pouze ALA mastnou kyselinu, ale neobsahuje důležité omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, které jsou považovány za zvláště důležité pro zdraví a jsou obsaženy v oleji z ryb nebo rostlinných řas. Přestože naše tělo dokáže kyselinu alfa-linolenovou obsaženou ve lněném oleji do určité míry přeměnit na EPA a DHA (konverzní faktor se pohybuje mezi 0,5 a 10 %), lněný olej není dostatečný k tomu, aby nahradil nedostatek EPA nebo DHA.

Rostlinný omega-3 olej s vysokým obsahem mořských omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) je NORSAN Omega-3 Vegan řasový olej – 100% bez ryb.

Obsahuje řasový olej těžké kovy?

Olej z řas NORSAN je pěstován s nízkým obsahem znečišťujících látek. Díky udržitelnému pěstování nejsou řasy, a tedy ani řasový olej, vystaveny přírodním znečišťujícím látkám, těžkým kovům a PCB ve světových oceánech. Přesto je olej z řas během výroby čištěn a kontrolován.

Ze které řasy se získává NORSAN řasový olej?

Rozhodující pro kvalitu řasového oleje je správný výběr suroviny, tedy řas. Základem našeho veganského řasového oleje jsou mikrořasy Schizochytrium sp. Tento druh řasy patří mezi mořské mikrořasy a skládá se z mikroskopických jednobuněčných řas. Tento druh řasy pochází z mangrovových lesů na tropickém pobřeží. Živí se výhradně organickou a rostlinnou hmotou, například odumřelým listím. Zvláštností této řasy je, že tvoří dvě tak důležité mořské omega-3 mastné kyseliny, DHA a EPA.

NORSAN Rybí olej

Jaká kritéria jsou důležitá při výběru rybího oleje?

Důležité jsou následující ukazatele kvality: 

 • Nízké hladiny kontaminantů životního prostředí a polychlorovaných bifenylů (PCB). 
 • Udržitelný rybolov
 • Příjemná chuť 
 • Přírodní rybí olej z divokého rybolovu
 • Správné dávkování

NORSAN rybí olej a tresčí olej splňují tato kritéria a odráží tak vysoký standard kvality.

Jaký je rozdíl mezi přírodním rybím olejem a koncentrátem.

Mnoho výrobků s obsahem omega-3 se skládá z koncentrátů rybího oleje, které se získávají různými chemickými postupy, při kterých jsou koncentrovány do vyšších koncentrací. V důsledku toho tyto koncentráty často obsahují pouze 2-3 různé mastné kyseliny. Oproti tomu obsah přírodního komplexu rybího oleje tvoří více než 50 různých mastných kyselin, které mají pozitivní účinky na organismus a jsou téměř rovnocenné konzumaci ryb. U přírodního rybího oleje je navíc nižší riziko oxidace, protože se jedná o stabilnější sloučeniny mastných kyselin.

Je veliký rozdíl mezi lněným a rybím olejem?

Lněný olej je původním rostlinným olejem s nejvyšším obsahem omega-3 (více než 50 %) a jeho používání přispívá ke zdravé a vyvážené stravě. Lněný olej však neobsahuje důležité mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, které jsou považovány za zvláště důležité pro zdraví a nacházejí se v rybím oleji a oleji z řas. Přestože naše tělo dokáže kyselinu alfa-linolenovou obsaženou ve lněném oleji do určité míry přeměnit na EPA a DHA (konverzní faktor se pohybuje mezi 0,5 a 10 %), lněný olej není dostatečný k tomu, aby nahradil nedostatek EPA nebo DHA.

Rostlinný omega-3 olej s vysokým obsahem mořských omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) je NORSAN Omega-3 Vegan. Stačí jedna čajová lžička denně a přijmete 2 000 mg cenných mořských mastných kyselin – 100% bez ryb.

Obsahuje NORSAN rybí a tresčí olej těžké kovy?

Znečištění oceánů se stále více projevuje i na rybách ve světových oceánech. Čím níže jsou ryby v potravním řetězci, tím nižší je kontaminace PCB a těžkými kovy. Například malé sardinky mají nižší hodnoty kontaminace než tuňáci.

Oleje NORSAN jsou v Norsku pečlivě čištěny od PCB a těžkých kovů. Oleje tak vykazují nejlepší hodnoty i v tomto ohledu: V porovnání s maximálním povoleným množstvím v EU se jedná o méně než pětinu a relativně pouze 2 % množství obsaženého v porci (100 g) tresky.

Z kterých ryb se získává NORSAN rybí olej?

Rozhodující pro kvalitu rybího oleje je správný výběr suroviny – tedy ryb. Rybí olej NORSAN pochází z udržitelného rybolovu (z volně žijících ryb) a vyrábí se v Norsku. Pro výrobu rybího oleje se loví hlavně malé hlubinné ryby žijící volně v moři, jako jsou sardinky, makrely a ančovičky, které se ihned chladí a zpracovávají na palubě. Ryby pocházejí výhradně z Atlantiku. Treska zpracovávaná pro olej NORSAN Arktis pochází rovněž z volně žijících úlovků ze Severního ledového oceánu u norského pobřeží. U obou olejů klademe velký důraz na čerstvost oleje, takže od výlovu ke zpracování uplynou často jen 2 až 4 hodiny.

Obecné dotazy k omega-3 mastným kyselinám

Co je třeba vědět při užívání omega-3 a zároveň léků na ředění krve?

Účinek léků na ředění krve může být zvýšen při současném užívání omega-3. Vzájemné zesílení závisí na typu a dávce použitých přípravků. V tomto případě byste se měli poradit se svým lékařem.

Jak lze tělu dodávat omega-3?

Nejlepší alternativou je stále konzervativní metoda: konzumace pravidelného velkého množství ryb, jako je makrela, losos nebo sleď. Jak je však uvedeno v otázce “Kolik omega-3 obsahují ryby?”, museli byste denně sníst 100 g sledě, 250 g lososa nebo 1,5 kg pstruha, abyste získali dostatek omega-3 (2 g denně). Dalším zdrojem omega-3 je lněný olej a další rostliny. Mořské omega-3 mastné kyseliny (EPA/DHA) jsou však považovány za látky s příznivějšími vlastnostmi než rostlinné omega-3 mastné kyseliny (ALA). Lidské tělo dokáže přeměnit pouze malé procento (0,5 – 10,0 %) ALA na EPA a DHA.

Jaké jsou příznaky, že má tělo nedostatek omega-3?

U některých onemocnění lze předpokládat nedostatek omega-3 a průběh onemocnění lze zmírnit příjmem omega-3 mastných kyselin. Obecně je západní strava většinou spojena s nedostatkem omega-3. Přímých příznaků si lidé příliš nevšímají, protože jsou často již součástí každodenního života a naučili se s nimi žít (poruchy spánku, nesoustředěnost, zažívací problémy atd.). Kromě toho může být mnoho autoimunitních onemocnění způsobeno nedostatkem omega-3 mastných kyselin, i když předtím nebyly v organismu zaznamenány žádné změny.

Je možné získat dostatek omega-3 ze stravy?

Ano, teoreticky to možné je. Museli byste však konzumovat velké množství určitých potravin. Reálně je to však proveditelné jen pro velmi málo lidí. Abyste zajistili příjem asi 2 g omega-3 mastných kyselin denně, což je denní dávka doporučovaná lékaři, museli byste denně zkonzumovat asi 100 g sleďů, 150 g tuňáka, 250 g lososa, 300 g makrely, 1,5 kg pstruha nebo 3 kg tresky.

Kolik omega-3 obsahují ryby?

Obsah omega-3 v rybách závisí na jejich druhu. Ve sledích jsou přibližně 2 g omega-3 na 100 g. To ze sleďů činí dobrý přírodní zdroj omega-3 mastných kyselin. Tuňák, losos a makrela jsou také bohaté na omega-3 mastné kyseliny, i když na 2 g omega-3 je třeba asi 250 g lososa. V ostatních běžných druzích ryb je obsah omega-3 spíše nízký. Například k získání 2 g omega-3 je třeba zkonzumovat 1,5 kg pstruha.

Který omega-3 olej si mám vybrat?

Pokud se na tuto otázku podíváme z hlediska způsobu účinku, je rozhodující poměr EPA a DHA. EPA se podílí především na regulaci zánětu a DHA je nezbytná především pro kognitivní funkce a zdraví nervů. Obě mastné kyseliny jsou přítomny ve všech našich olejích, ale v oleji Omega-3 Total je proporcionálně více EPA a v Omega-3 Vegan a Omega-3 Arctis více DHA. Podle toho je lze rozlišovat: Metabolismus, srdce, revmatismus, alergie atd., tj. všechna chronická onemocnění s účastí zánětu -> Omega-3 Total. Demence, ADHD, vývoj mozku během těhotenství spíše s Omega-3 Vegan nebo Arctis.

V první řadě by se však každý zákazník měl cítit dobře a měl by být s produktem spokojen! Vždyť kromě účinku jde také o chuť, cenu nebo o odpovědnost vůči přírodě. Pokud si nejste jisti, samozřejmě vám velmi rádi pomůžeme na emailu: info@norsan.cz.

Proč jsou dobré omega-3 důležité?

Mořským omega-3 mastným kyselinám (EPA a DHA) se přisuzuje mnoho prospěšných vlastností. Například Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnil následující údaje o zachování základních tělesných funkcí, které lze připsat mořským omega-3 mastným kyselinám:

 • EPA a DHA přispívají k normální funkci srdce. 
 • DHA přispívá k udržení normálního vidění.
 • DHA přispívá k udržení normální funkce mozku.
 • DHA a EPA přispívají k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi.
 • Příjem DHA matkou přispívá k normálnímu vývoji očí a mozku u plodu a kojeného dítěte.
 • Příjem DHA přispívá k normálnímu vývoji zraku u kojenců do 12 měsíců věku

Pokud dojde k výrazné nerovnováze omega mastných kyselin, může to vést k tichému zánětu v těle. Ty mohou přerůst v závažná onemocnění, protože zvýšená hladina omega-6 podporuje tvorbu zánětu. Omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě.

Objednávka

Doručujete výrobky také do Švýcarska?

Doručení zboží do Švýcarska není možné. Objednávat můžete přímo ve Švýcarsku prostřednictvím našeho distribučního partnera www.swissmedicalplus.ch.

Dostal jsem zprávu z DHL, že můj balíček je poškozený. Co to znamená?

Pokud jste od společnosti DHL obdrželi toto oznámení, vaše zboží bylo při doručování poškozeno. Obvykle se jedná o rozbitou láhev apod. Zásilka bude následně společností DHL přebalena a zaslána zpět k nám. Po obdržení informace od společnosti DHL nás můžete kontaktovat přímo a my vaši objednávku zašleme znovu.

Jak si mohu objednat?

Máte několik možností jak si u nás objednat: 

 • Na eshopu: jednoduše vložte vybrané produkty do nákupního košíku, zadejte své údaje, požadovaný způsob platby, potvrďte objednávku a za několik dní obdržíte své omega-3 oleje nebo kapsle.
 • Emailem: Neváhejte a zašlete nám svou objednávku na email: info@norsan.cz. Vaši objednávku samozřejmě potvrdíme a co nejdříve zpracujeme. 
 • Faxem: Objednávku můžete provést faxem pomocí objednávkového formuláře NORSAN nebo formuláře dle vlastního výběru. Důležité je zde uvést své kontaktní údaje, abychom vás mohli kontaktovat v případě jakýchkoli dotazů. Naše číslo faxu je: +49 30 555 788 999
Mám dotaz k objednávce, kterou jsem obržel.

Pokud váš balíček, zboží nebo faktura neodpovídají vašim představám nebo máte obecné dotazy k obdržené objednávce, kontaktujte nás prosím přímo na emailu: info@norsan.cz. 

Můj balíček nepřišel. Co mohu dělat?

Pokud jste zásilku neobdrželi do 5 pracovních dnů, pošlete nám, prosím, email na adresu: info@norsan.cz, abychom mohli společně sledovat aktuální stav vaší zásilky u společnosti DHL nebo u nás.

Platí se za dopravu?

Doprava v rámci České republiky se uskutečňuje prostřednictvím společnosti DHL a za poštovné se platí 100 Kč. Při objednávce nad 1300 Kč je doprava zdarma. 

Pro všechny ostatní evropské země jsou účtovány také náklady na dopravu ve výši 100 Kč při objednávce do 1300 Kč. Při objednávce nad 1300 Kč je doručení také zdarma. 

Dodání do Švýcarska není možné. Objednávat můžete přímo ve Švýcarsku prostřednictvím našeho distributora www.swissmedicalplus.ch!

Olivový olej

Je olivový olej vhodný na smažení?

Stejně jako všechny oleje lisované za studena by se náš olivový olej měl používat pouze k přípravě studených nebo mírně teplých pokrmů. Při smažení by se poškodilo mnoho prospěšných látek.

Jsou produkty bezlepkové?

Ano, všechny naše produkty jsou bezlepkové. 

Odkud pochází náš olivový olej?

Olivový olej “Oro del Desierto”, který používáme v některých našich výrobcích (Total, Vegan a KIDS), pochází od Rafaela ze Španělska a jeho tradiční rodinné farmy, kde pracují podle přísných ekologických pravidel. Olivové háje se nacházejí v malém údolí v Tabernas (Almería) na jihu Španělska nedaleko Malagy, kde je více než 3 000 hodin slunečního svitu ročně a suché, stabilní klima prospívá výrobě tohoto speciálního produktu.

Proč je olivový olej v rybím a řasovém oleji?

Olivový olej byl vybrán zejména s ohledem na jeho vysoký obsah polyfenolů. Polyfenoly z oliv jsou důležité antioxidanty a chrání jemné omega-3 mastné kyseliny na jejich cestě naším tělem. Zajišťují, že se omega-3 mastné kyseliny dostanou neporušené tam, kde jsou potřeba.

Omega-3 Arktis

Co se dlouhodobě hromadí v lidském těle navzdory nízkému obsahu škodlivin v oleji?

Naše tělo je schopno eliminovat škodliviny. K tomu slouží orgány jako kůže, ledviny, játra, lymfa a střeva. Vzhledem k velmi nízkému obsahu škodlivých látek v tresčím oleji NORSAN je tedy příjem tresčího oleje z hlediska toxických látek neškodný. Malé množství škodlivých látek dokáže naše tělo rozpoznat a vyloučit přirozenou cestou. 

Jaká je chuť oleje Omega-3 Arktis?

Především je cítit lehký citronový tón. Olej nemá nepříjemnou rybí pachuť a nezpůsobuje zápach z úst. 

Jaká je doporučená denní dávka?

Doporučená denní dávka je 10 ml, což odpovídá jedné polévkové lžíci. Nepřekračujte doporučenou denní dávku, pokud vám lékař nedoporučí jinak.

Jaká je průměrná trvanlivost oleje Omega-3 Arktis a jak by měl být skladován?

Jedna lahvička oleje Omega-3 Arktis obsahuje 200 ml. Při doporučené denní dávce 10 ml (1 polévková lžíce) denně vystačí jedna láhev přibližně na 20 dní. Neotevřená láhev by měla být skladována na suchém, temném a chladném místě (při teplotě nejvýše 25 °C). Po otevření je nutné láhev uchovávat v chladničce a spotřebovat ji do 45 dnů.

Jaká je udržitelnost výroby oleje Omega-3 Arktis?

Společnost NORSAN získala jeden z nejprestižnějších certifikátů v oboru, “Friend of the Sea”. Ten zaručuje, že objektivní kontrolní orgán přispívá k ochraně životního prostředí a především světových oceánů. Jeho cílem je mimo jiné zajistit ochranu světového mořského prostředí. Z tohoto důvodu získáváme ryby pouze z vod, které nejsou nadměrně loveny a které mají certifikát FOS o udržitelném rozvoji. Vyhýbáme se také rybolovným postupům, které podporují vedlejší úlovky ohrožených druhů, a naše výrobní procesy jsou energeticky co nejšetrnější. Kromě toho je nám velmi blízká podpora neziskových organizací, které aktivně pracují na ochraně oceánů. Proto vždy rádi přijmeme nové návrhy na udržitelné projekty a organizace, které bychom mohli podpořit. Vaše návrhy nám můžete zaslat na email: info@norsan.cz.

Jsou produkty bezlepkové?

Ano, všechny naše produkty jsou bezlepkové. 

Kdy a jak je nejlepší užívat Omega-3 Arktis?

Olej Omega-3 Arktis můžete bez problémů užívat kdykoli během dne. Aby tělo Omega-3 olej optimálně vstřebalo a zpracovalo, doporučujeme užívat olej pozdě odpoledne, protože jeho stravitelnost je nejlepší poté, kdy je tělo již nastartováno na trávení. Olej byste měli ideálně užívat po jídle nebo během jídla. 

Kdy mám užívat Omega-3 Arktis a kdy Omega-3 Total?

Omega-3 Total je rybí olej, který má vysoký obsah EPA. To znamená, že je zodpovědný zejména za udržování normální hladiny krevních lipidů, krevního tlaku a za podporu srdeční činnosti, ale často se užívá také pro své protizánětlivé účinky (např. při revmatismu). Doporučujeme jej jako léčebný olej při již existujícím onemocnění. 

Omega-3 Arktis je rybí olej, který se získává výhradně z tresky obecné. Zde je obsah DHA vyšší, a proto se stále častěji používá k podpoře mozkových funkcí a k udržení zdravého zraku. Jedná se o olej, který doporučujeme i pro prevenci, a proto je zde stanovena nižší denní dávka, kterou lze samozřejmě i zvýšit.

Kolik jódu je obsaženo v oleji Omega-3 Arktis?

Přirozeně obsažený jód je během šetrného procesu čištění výrazně odfiltrován. Laboratorní analýzy NORSAN Omega-3 Arktis potvrzují obsah jódu < 10 µg na doporučenou denní dávku (10 ml).

Kolik procent EPA, DHA a vitaminů obsahuje olej Omega-3 Arktis?

Složení Omega-3 Arktis s tresčím olejem (hodnoty vypočtené na polévkovou lžíci (cca 10 ml)):

EPA (kyselina eikosapentaenová) = 700 mg,
DHA (kyselina dokosanhexaenová) = 1,060 mg,
Vitamin A = 546 IU
Vitamin E = 8.8 mg (směs tokoferolů).

Olej Omega-3 Arktis neobsahuje jód. 

Mohu se olejem předávkovat, a pokud ano, jaké jsou projevy?

Předávkování je možné, ale velmi obtížně realizovatelné. Teoreticky by to vyžadovalo užít přibližně více než třetinu lahvičky denně. Následky předávkování by byly následující:

 • Výskyt modřin,
 • naředění krve.
Obsahuje Omega-3 Arktis těžké kovy?

Znečištění oceánů se stále více projevuje i na rybách ve světových oceánech. Čím výše jsou ryby v potravním řetězci, tím vyšší je obsah PCB a těžkých kovů. Například sardinky mají nižší hodnoty než tresky.

Tresčí olej NORSAN je šetrně čištěn od PCB a těžkých kovů v Norsku. Omega-3 olej Arktis tak i v tomto ohledu vykazuje nejlepší hodnoty: Olej z tresky je méně než pětinou maximálního limitu EU a relativně pouze 2 % množství obsaženého v jedné porci (100 g) tresky. Pokud se denně zkonzumuje jedna čajová lžička oleje Omega-3 Arktis, představuje to jen asi 10 % průměrného denního příjmu PCB z jiných potravin.

Z čeho se vyrábí Omega-3 Arktis?

Omega-3 Arktis (200 ml) s citronovou příchutí je přírodní vysokodávkový, ale nekoncentrovaný tresčí olej ze 100% arktických volně žijících ryb.

Složení oleje: rybí olej (olej z tresčích jater z tresek ze Severního Atlantiku), směs tokoferolů (vitamin E), bio citronový olej.

Z jakých ryb se získává rybí olej Omega-3 Arktis?

Omega-3 Arktis se skládá z tresčího oleje (bohatého na DHA). Obsažený tresčí olej pochází z udržitelného rybolovu (z volně žijících úlovků) a vyrábí se v Norsku. Rozhodující pro kvalitu tresčího oleje je správný výběr suroviny – tedy tresky. Chladný Severní ledový oceán bohatý na živiny, kde treska vyrůstá a žije, zajišťuje jedinečnou a vysokou kvalitu. Přírodní Omega-3 tresčí olej Arktis se vyrábí z tresek žijících ve volné přírodě. Oblast výlovu se nachází přímo u norského pobřeží a ulovené ryby jsou zpracovány do 2 hodin. Aby byl úlovek co nejčerstvější, vplouvají lodě rybářské flotily do přístavu každý den. 

Omega-3 Kapsle

Co se dlouhodobě hromadí v lidském těle navzdory nízkému obsahu škodlivin v oleji?

Naše tělo je schopno eliminovat škodliviny. K tomu slouží orgány jako kůže, ledviny, játra, lymfa a střeva. Vzhledem k velmi nízkému obsahu škodlivých látek v tresčím oleji NORSAN je tedy příjem tresčího oleje z hlediska toxických látek neškodný. Malé množství škodlivých látek dokáže naše tělo rozpoznat a vyloučit přirozenou cestou. 

Jak velké jsou kapsle?

Jedna kapsle je cca 2.5 cm velká.

Jak vysoká musí být dávka, aby bylo dosaženo pozitivního léčebného účinku?

Léčebná dávka je více než 2 000 mg omega-3 mastných kyselin denně. To odpovídá přibližně 5 kapslím omega-3. Toto dávkovací doporučení vychází z empirických hodnot více než 3 000 analýz mastných kyselin, a proto se považuje za empiricky ověřené.

Jak vysokou dávku by měly přijímat děti?

Kapsle omega-3 mohou bez problémů užívat i děti a dospívající. Pro zvýšení hladiny omega-3 je třeba dodržovat následující pravidlo: 2 000 mg omega-3 mastných kyselin (5 kapslí) je vhodných pro dospělého člověka vážícího 70 kg a více. To znamená, že dítě vážící 35 kg by mělo užívat 2 1/2 kapsle denně.

Speciálně pro potřeby dětí jsme vyvinuli Omega-3 Kids. Pro správný vývoj dítěte jsou důležité dvě mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Proto Omega-3 Kids obsahuje kombinaci tresčího oleje (bohatého na DHA) a rybího oleje (bohatého na EPA) ve vhodném poměru.

Jaká je doporučená denní dávka?

Doporučená denní dávka jsou 4 kapsle, které obsahují 1 500 mg omega-3 mastných kyselin. Nepřekračujte doporučenou denní dávku, pokud vám lékař neurčí jinak.

Jaká je průměrná trvanlivost Omega-3 kapslí a jak by měly být skladovány?

Jedno balení kapslí Omega-3 obsahuje 120 kapslí. Při doporučené denní dávce 4 kapsle denně vystačí jedna plechovka na přibližně 30 dní. Neotevřenou plechovku skladujte na suchém místě a při teplotě nejvýše 25 °C. Po otevření plechovky ji můžete bez problémů dále skladovat v suchu – není třeba ji uchovávat v chladničce. Minimální dobu trvanlivosti naleznete u výrobku.

Jaká je udržitelnost výroby Omega-3 kapslí?

Společnost NORSAN získala jeden z nejprestižnějších certifikátů v oboru, “Friend of the Sea”. Ten zaručuje, že objektivní kontrolní orgán přispívá k ochraně životního prostředí a především světových oceánů. Jeho cílem je mimo jiné zajistit ochranu světového mořského prostředí. Z tohoto důvodu získáváme ryby pouze z vod, které nejsou nadměrně loveny a které mají certifikát FOS o udržitelném rozvoji. Vyhýbáme se také rybolovným postupům, které podporují vedlejší úlovky ohrožených druhů, a naše výrobní procesy jsou energeticky co nejšetrnější. Kromě toho je nám velmi blízká podpora neziskových organizací, které aktivně pracují na ochraně oceánů. Proto vždy rádi přijmeme nové návrhy na udržitelné projekty a organizace, které bychom mohli podpořit. Vaše návrhy nám můžete zaslat na email: info@norsan.cz.

Jaká želatina je použita na výrobu kapslí?

Želatina použitá v kapslích NORSAN Omega-3 (Total, Arctic, KIDS Jelly) je hovězí. V našich veganských kapslích Omega-3 je použit tapiokový škrob.

Jaký rybí olej je obsažen v kapslích a z jakých ryb pochází?

Rozhodující pro kvalitu omega-3 kapslí je kvalita rybího oleje, a tedy správný výběr suroviny – tedy ryb. Kapsle Omega-3 obsahují stejný rybí olej jako naše Omega-3 oleje. Ryby používané pro rybí olej NORSAN jsou především malé hlubokomořské ryby z volného rybolovu, jako jsou sardinky, makrely a ančovičky. Ty jsou uloveny, zchlazeny a zpracovány ihned na palubě. Ryby pocházejí výhradně z Atlantiku. Rybí olej NORSAN se nezískává jako vedlejší produkt z rybích jater, ale přímo z rybího masa. Mezi výlovem a předáním do výroby často uplynou pouhé 4 hodiny.

Kdy a jak nejlépe užívat omega-3 kapsle?

Kapsle omega-3 můžete bez problémů užívat kdykoli během dne. Aby tělo Omega-3 kapsle optimálně vstřebalo a zpracovalo, doporučujeme užívat kapsle pozdě odpoledne, protože jejich stravitelnost je nejlepší poté, kdy je tělo již nastartováno na trávení. Kapsle byste měli užívat ideálně po jídle nebo během jídla a zapít je dostatečným množstvím tekutin. 

Kolik procent EPA, DHA a vitaminů obsahují kapsle Omega-3?

Složení omega-3 Total s rybím olejem (hodnoty přepočtené na jednu polévkovou lžíci (8 ml)):

EPA (kyselina eikosapentaenová) = 856 mg,
DHA (kyselina dokosanhexaenová) = 368 mg,
Vitamin E = 2.4 mg (směsi tokoferolů).

Kolik rybího oleje a omega-3 mastných kyselin obsahuje jedna kapsle?

Jedna kapsle obsahuje 1 gram rybího oleje. To odpovídá 375 mg omega-3 mastných kyselin v jedné kapsli.

Obsahují kapsle omega-3 těžké kovy?

Znečištění oceánů se stále více projevuje i na rybách ve světových oceánech. Čím výše jsou ryby v potravním řetězci, tím vyšší je obsah PCB a těžkých kovů. Například sardinky mají nižší hodnoty než tresky.

Rybí olej NORSAN, který používáme pro naše Omega-3 kapsle, je v Norsku pečlivě čištěn od PCB a těžkých kovů. Olej tak i v tomto ohledu vykazuje nejlepší hodnoty: V tomto případě se jedná o méně než pětinu maximálního limitu EU a relativně pouze 2 % množství obsaženého v jedné porci (100 g) tresky. Pokud se denně užívají 4 kapsle omega-3, představuje to jen asi 10 % průměrného denního příjmu PCB z jiných potravin. 

Proč obsahují omega-3 kapsle rozmarýnový extrakt?

Polynenasycené mastné kyseliny omega-3 jsou velmi citlivé a mohou se snadno poškodit. Pro ochranu citlivých mastných kyselin obsahují kapsle Omega-3 extrakt z rozmarýnu jako přírodní silný antioxidant.

Způsobují kapsle rybí zápach z úst?

Důležitá je “čerstvost” oleje. Mezi ulovením ryby a jejím zpracováním uplynou pouze maximálně čtyři hodiny. Jedinečný a šetrný proces zpracování a čištění zajišťuje vysokou kvalitu rybího oleje NORSAN. Díky těmto faktorům a vysoké kvalitě surovin nedochází po požití k nepříjemnému říhání a zápachu z úst.

Omega-3 Kids

Co mám dělat, když moje dítě nechce užívat olej samotný na lžičce?

Užívání čistého oleje, ať už rybího, olivového nebo slunečnicového, může být pro mnohé z nás zpočátku nepříjemné – zejména pro ty nejmladší. To naprosto chápeme, a proto doporučujeme olej jednoduše zařadit do každodenního jídelníčku dítěte. Zkuste přidat čajovou lžičku Omega-3 Kids do dětského džusu, jogurtu nebo cereálií.

Co se dlouhodobě hromadí v lidském těle navzdory nízkému obsahu škodlivin v oleji?

Naše tělo je schopno eliminovat škodliviny. K tomu slouží orgány jako kůže, ledviny, játra, lymfa a střeva. Vzhledem k velmi nízkému obsahu škodlivých látek v tresčím oleji NORSAN je tedy příjem tresčího oleje z hlediska toxických látek neškodný. Malé množství škodlivých látek dokáže naše tělo rozpoznat a vyloučit přirozenou cestou. 

Existuje omega-3 olej pro vegany a vegetariány?

Lněný a konopný olej mají vysoký podíl omega-3 mastných kyselin ve formě kyseliny α-linolenové (ALA). Problém je v tom, že tělo musí nejprve přeměnit mastnou kyselinu ALA na skutečně důležité mastné kyseliny EPA a DHA. Naše enzymy však dokáží přeměnit na EPA maximálně 10 % ALA a na DHA dokonce maximálně 0,5 %. Ani při velmi vysokém příjmu ALA proto není možné dosáhnout dostatečných hodnot EPA a DHA – omega-3 mastných kyselin, které jsou také skutečně důležité.

Rostlinný omega-3 olej s vysokým obsahem mořských omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) je Omega-3 Vegan. Stačí jedna čajová lžička denně a přijmete 2 000 mg cenných mořských mastných kyselin – 100% bez ryb. Omega-3 Vegan mohou bez problémů užívat i děti a dospívající. Je třeba dodržovat následující pravidlo: 2 000 mg omega-3 mastných kyselin (1 lžička/5 ml) je vhodných pro dospělého člověka vážícího 70 kg a více. To znamená např. pro 35 kg vážící dítě 1/2 čajové lžičky omega-3 denně nebo 1 čajovou lžičku každý 2. den.

Jaká je chuť oleje Omega-3 Kids?

Primární chuť je po olivovém oleji a pomeranči. Olej nemá rybí pachuť a nezpůsobuje nepříjemný zápach z úst. 

Jaká je doporučená denní dávka?

Denní dávka se liší v závislosti na věku dítěte. Naše doporučení je:

 • Děti od 2 do 5 let půl čajové lžičky (2,5 ml) denně.
 • Děti starší 6 let jednu čajovou lžičku (5 ml) denně.

Obsah omega-3 mastných kyselin je 560 mg nebo 1120 mg.

Nepřekračujte doporučenou denní dávku, pokud lékař neurčí jinak.

Jaká je průměrná trvanlivost oleje Omega-3 KIDS a jak by měl být skladován?

Jedna lahvička Omega-3 Kids obsahuje 150 ml. Při doporučené denní dávce 5 ml (1 čajová lžička) denně vystačí jedna láhev na přibližně 30 dní. Neotevřenou lahvičku skladujte na suchém, temné  a chladném místě, tzn. při teplotě nejvýše 25 °C. Po otevření je nutné lahvičku uchovávat v chladničce a spotřebovat ji do 45 dnů.

Jaká je udržitelnost výroby oleje Omega-3 Kids?

Společnost NORSAN získala jeden z nejprestižnějších certifikátů v oboru, “Friend of the Sea”. Ten zaručuje, že objektivní kontrolní orgán přispívá k ochraně životního prostředí a především světových oceánů. Jeho cílem je mimo jiné zajistit ochranu světového mořského prostředí. Z tohoto důvodu získáváme ryby pouze z vod, které nejsou nadměrně loveny a které mají certifikát FOS o udržitelném rozvoji. Vyhýbáme se také rybolovným postupům, které podporují vedlejší úlovky ohrožených druhů, a naše výrobní procesy jsou energeticky co nejšetrnější. Kromě toho je nám velmi blízká podpora neziskových organizací, které aktivně pracují na ochraně oceánů. Proto vždy rádi přijmeme nové návrhy na udržitelné projekty a organizace, které bychom mohli podpořit. Vaše návrhy nám můžete zaslat na email: info@norsan.cz.

Jsou produkty bezlepkové?

Ano, všechny naše produkty jsou bezlepkové. 

Kdy a jak mají mé děti užívat Omega-3 Kids?

Omega-3 Kids lze bez problémů užívat kdykoli během dne. Aby tělo Omega-3 olej optimálně vstřebalo a zpracovalo, doporučujeme užívat olej pozdě odpoledne, protože stravitelnost je nejlepší během dne. Omega-3 Kids ale můžete dítěti podávat například ráno v kaši, jogurtu nebo müsli.

Kolik procent EPA, DHA a vitamínů obsahuje olej Omega-3 Kids?

Složení Omega-3 Kids s rybím a tresčím olejem (hodnoty přepočtené na jednu lžičku (5 ml)):

EPA (kyselina eikosapentaenová) = 530 mg,
DHA (kyselina dokosanhexaenová) = 371 mg,
Vitamin A = 239 IU
Vitamin E = 3.6 mg (směs tokoferolů).

Mohu se olejem předávkovat, a pokud ano, jaké jsou projevy?

Předávkování je možné, ale velmi obtížně realizovatelné. Teoreticky by to vyžadovalo užít přibližně více než třetinu lahvičky denně. Následky předávkování by byly následující:

 • Výskyt modřin,
 • naředění krve.
Obsahuje Omega-3 Kids těžké kovy?

Znečištění oceánů se stále více projevuje i na rybách ve světových oceánech. Čím níže jsou ryby v potravním řetězci, tím nižší je kontaminace PCB a těžkými kovy. Například malé sardinky mají nižší hodnoty kontaminace než tuňáci.

Rybí a tresčí oleje NORSAN jsou v Norsku pečlivě čištěny od PCB a těžkých kovů. Olej Omega-3 Kids tak i v tomto ohledu vykazuje nejlepší hodnoty: Olej z tresek obsahuje méně než pětinu maximálního limitu EU a relativně pouze 2 % množství obsaženého v jedné porci (100 g) tresek. Pokud se denně zkonzumuje jedna čajová lžička oleje Omega-3 Kids, představuje to jen asi 10 % průměrného denního příjmu PCB z jiných potravin.

Z čeho se skládá Omega-3 Kids?

Omega-3 Kids obsahuje kombinaci tresčího oleje (bohatého na DHA) a rybího oleje (bohatého na EPA) ve správném poměru. K tomu je přidáno 20 % organického olivového oleje lisovaného za studena jako antioxidant a organický pomerančový olej pro pomerančovou příchuť.

Složení: 
Rybí olej, olivový olej, smíšené tokoferoly (vitamin E), bio pomerančový olej.

Z jakých ryb se získává rybí olej Omega-3 Kids?

Omega-3 Kids se skládá z tresčího oleje (bohatého na DHA) a rybího oleje (bohatého na EPA). Obsažené rybí oleje pocházejí z udržitelného rybolovu (ulovené ve volné přírodě) a jsou vyráběny v Norsku. Rozhodující pro kvalitu rybích olejů je správný výběr suroviny – tedy ryb. Pro výrobu rybího oleje se loví hlavně malé hlubinné ryby žijící volně v moři, jako jsou sardinky, makrely a ančovičky, které se ihned chladí a zpracovávají na palubě. Ryby pocházejí výhradně z Atlantiku. Treska zpracovávaná na tresčí olej pochází rovněž z volně žijících úlovků ze Severního ledového oceánu u norského pobřeží. U obou olejů klademe velký důraz na čerstvost oleje, takže od výlovu ke zpracování uplynou často jen 2 až 4 hodiny.

Omega-3 Total

Existuje rostlinný omega-3 olej pro vegany nebo vegetariány?

Lněný a konopný olej mají vysoký podíl omega-3 mastných kyselin ve formě kyseliny α-linolenové (ALA). Problém je v tom, že tělo musí nejprve přeměnit mastnou kyselinu ALA na skutečně důležité mastné kyseliny EPA a DHA. Naše enzymy však dokáží přeměnit na EPA maximálně 10 % ALA a na DHA dokonce maximálně 0,5 %. Ani při velmi vysokém příjmu ALA proto není možné dosáhnout dobrých hodnot EPA a DHA – skutečně důležitých omega-3 mastných kyselin.

Rostlinný omega-3 olej s vysokým obsahem mořských omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) je Omega-3 Vegan. Pouhou jednou čajovou lžičkou denně přijmete 2 000 mg cenných mořských mastných kyselin – 100% bez ryb.

Jak vysoká musí být dávka, aby bylo dosaženo pozitivního léčebného účinku?

Léčebná dávka je více než 2 000 mg omega-3 mastných kyselin denně. To odpovídá přibližně jedné lžíci oleje Omega-3 Total. Toto dávkovací doporučení vychází z empirických hodnot více než 3 000 analýz mastných kyselin, a proto se považuje za empiricky ověřené.

Pro preventivní péči o vaše tělo proto platí trvalý příjem také jedné polévkové lžíce Omega-3 Total denně.

Jak vysokou dávku by měly dostávat děti?

Omega-3 Total mohou bez problémů užívat i děti a dospívající. Je třeba dodržovat následující pravidlo: 2 000 mg omega-3 mastných kyselin (1 polévková lžíce/8 ml) je vhodné pro dospělého člověka vážícího 70 kg a více. Například pro dítě vážící 35 kg tedy1/2 polévkové lžíce nebo 1 čajovou lžičku oleje Omega-3 Total denně.

Speciálně pro potřeby dětí jsme vyvinuli Omega-3 Kids. Pro správný vývoj dítěte jsou důležité dvě mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Proto Omega-3 Kids obsahuje kombinaci tresčího oleje (bohatého na DHA) a rybího oleje (bohatého na EPA) ve vhodném poměru.

Jaká je chuť oleje Omega-3 Total?

Primární je chuť olivového oleje. Olej nechutná po rybách, proto má velmi příjemnou chuť a nezpůsobuje nepříjemný zápach z úst. Olej s citronovou příchutí obsahuje také bio citronový olej, který chuti přidává nový rozměr. 

Jaká je doporučená denní dávka oleje Total?

Doporučená denní dávka je 8 ml, což odpovídá jedné polévkové lžíci. Nepřekračujte uvedenou doporučenou denní dávku, pokud vám lékař nepředepíše jinak.

Jaká je průměrná trvanlivost oleje Omega-3 Total a jak by měl být skladován?

Jedna lahvička oleje Omega-3 Total obsahuje 200 ml. Při doporučené denní dávce 8 ml (1 polévková lžíce) denně vystačí jedna láhev přibližně na 25 dní. Neotevřená láhev by měla být skladována na suchém, temném a chladném místě (při teplotě nejvýše 25 °C). Po otevření je nutné láhev uchovávat v chladničce a spotřebovat ji do 45 dnů.

Jaká je udržitelnost výroby oleje Omega-3 Total?

Společnost NORSAN získala jeden z nejprestižnějších certifikátů v oboru, “Friend of the Sea”. Ten zaručuje, že objektivní kontrolní orgán přispívá k ochraně životního prostředí a především světových oceánů. Jeho cílem je mimo jiné zajistit ochranu světového mořského prostředí. Z tohoto důvodu získáváme ryby pouze z vod, které nejsou nadměrně loveny a které mají certifikát FOS o udržitelném rozvoji. Vyhýbáme se také rybolovným postupům, které podporují vedlejší úlovky ohrožených druhů, a naše výrobní procesy jsou energeticky co nejšetrnější. Kromě toho je nám velmi blízká podpora neziskových organizací, které aktivně pracují na ochraně oceánů. Proto vždy rádi přijmeme nové návrhy na udržitelné projekty a organizace, které bychom mohli podpořit. Vaše návrhy nám můžete zaslat na email: info@norsan.cz.

Je užívání oleje Omega-3 Total bezpečné pro alergiky na histamin?

Příjem omega-3 celkem je bezproblémový. Vzhledem ke špatné rozpustnosti histaminu v tucích je profesionálně vyráběný rybí olej z hlediska histaminu neškodný, a proto nemá žádné vedlejší účinky pro osoby s histaminovou intolerancí.

Jsou produkty bezlepkové?

Ano, všechny naše produkty jsou bezlepkové. 

Kdy a jak nejlépe užívat Omega-3 Total olej?

Olej Omega-3 Total můžete bez problémů užívat kdykoli během dne. Aby tělo Omega-3 olej optimálně vstřebalo a zpracovalo, doporučujeme užívat olej pozdě odpoledne, protože jeho stravitelnost je nejlepší poté, kdy je tělo již nastartováno na trávení. Olej byste měli ideálně užívat po jídle nebo během jídla. 

Kolik procent EPA, DHA a vitaminů obsahuje olej Omega-3 Total?

 Složení Omega-3 Total s rybím olejem (hodnoty přepočtené na jednu polévkovou lžíci (8 ml)):

EPA (kyselina eikosapentaenová) = 1,120 mg,
DHA (kyselina dokosanhexaenová) = 536 mg,
Vitamin D = 20 micro-gramů / 800 IU,
vitamin E = 3.2 mg (smíšené tokoferoly) a
bílkoviny = 0.0 g.

Mám otázky týkající se obsaženého vitaminu D?

Denní dávka 1 polévková lžíce/8 ml obsahuje 2000 mg omega-3 a 20 µg vitaminu D3/800 IU.

Vitamín D3 pochází z ovčí vlny a do našeho Omega-3 Total se přidává dodatečně, protože při nevyhnutelném kroku čištění rybího oleje se z rybího oleje odstraňuje také vitamín D z ryb.

Mohu se olejem předávkovat, a pokud ano, jaké jsou projevy?

Předávkování je možné, ale velmi obtížně realizovatelné. Teoreticky by to vyžadovalo užít přibližně více než třetinu lahvičky denně. Následky předávkování by byly následující:

 • Výskyt modřin,
 • naředění krve.
Obsahuje Omega-3 Total těžké kovy?

Znečištění oceánů se stále více projevuje i na rybách ve světových oceánech. Čím výše jsou ryby v potravním řetězci, tím vyšší je obsah PCB a těžkých kovů. Například sardinky mají nižší hodnoty než tresky.

Tresčí olej NORSAN je šetrně čištěn od PCB a těžkých kovů v Norsku. Omega-3 olej Arktis tak i v tomto ohledu vykazuje nejlepší hodnoty: Olej z tresky je méně než pětinou maximálního limitu EU a relativně pouze 2 % množství obsaženého v jedné porci (100 g) tresky. Pokud se denně zkonzumuje jedna čajová lžička oleje Omega-3 Arktis, představuje to jen asi 10 % průměrného denního příjmu PCB z jiných potravin.

Proč je v oleji Omega-3 Total částečně i olivový olej?

Olej Omega-3 Total obsahuje asi 19 % organického olivového oleje lisovaného za studena. Olivy se sklízejí brzy, lisují se maximálně 4 hodiny, a tím se zaručuje vysoký podíl polyfenolů, které mají spolu s prospěšnými omega-3 mastnými kyselinami v rybím oleji velmi dobré antioxidační účinky. Polynenasycené mastné kyseliny omega-3 jsou totiž velmi citlivé a mohou se snadno poškodit. Pro ochranu křehkých mastných kyselin obsahuje olej Omega-3 Total organický a za studena lisovaný olivový olej s flavonoidy jako přírodními silnými antioxidanty.

 

Z čeho se vyrábí Omega-3 Total?

Omega-3 Total (200 ml) se skládá z přírodního vysokodávkového, ale nekoncentrovaného rybího oleje z volně lovených ryb, organického olivového oleje lisovaného za studena jako antioxidantu a organického citronového oleje (k dispozici také přírodní, tzn. bez příchuti).

Složení: Rybí olej, olivový olej, cholekalciferol (vitamin D), smíšené tokoferoly (vitamin E), organický citronový olej.

Z jakých ryb se získává rybí olej Omega-3 Total?

Rozhodující pro kvalitu rybího oleje je správný výběr suroviny – tedy ryb. Loví se především malé hlubinné ryby žijící volně v moři, jako jsou sardinky, makrely a ančovičky, které se ihned chladí a zpracovávají na palubě. Ryby pocházejí výhradně z Atlantiku. Rybí olej NORSAN se nezískává jako vedlejší produkt z rybích jater, ale přímo z rybího masa. Mezi výlovem a převozem do výroby uplynou maximálně 4 hodiny.

Omega-3 Vegan

Co je třeba vzít v úvahu při užívání Omega-3 Vegan?

Omega-3 Vegan můžete bez problémů užívat kdykoli během dne. Aby tělo olej optimálně vstřebalo a zpracovalo, doporučujeme ho užívat pozdě odpoledne, protože jeho stravitelnost je nejlepší poté, kdy je tělo již nastartováno na trávení. Olej byste měli ideálně užívat po jídle nebo během jídla. 

Jak se projevuje udržitelnost oleje Omega-3 Vegan?

Omega-3 Vegan je pěstován udržitelným a ekologickým způsobem. Mikrořasy, které používáme pro Omega-3 Vegan, nepocházejí z moře. Jejich pěstováním v umělé mořské vodě šetříme zdroje a zachováváme nutriční základ pro ryby z řas v moři. Protože ryby získávají omega-3 také skrze konzumaci mořských řas. Nenarušujeme tak přirozený ekosystém moře a populace ryb a korýšů jsou chráněny. Jsme si vědomi své odpovědnosti vůči moři a jeho obyvatelům, a proto rádi něco vracíme. Podpora neziskových organizací, které se věnují ochraně mořských biotopů, je nám obzvláště blízká. Pokud víte o zajímavém projektu nebo organizaci, kterou bychom mohli podpořit, zašlete nám svůj návrh na email: info@norsan.cz

 

Jak vysoká by měla být dávka pro děti?

Omega-3 Vegan mohou bez problémů užívat i děti a dospívající. Zde je třeba dodržovat následující pravidlo: 2 000 mg omega-3 mastných kyselin (1 lžička/5 ml) je vhodné pro dospělého člověka vážícího 70 kg a více. Znamená to, že pro dítě vážící cca 35kg vychází 1/2 čajové lžičky omega-3 denně nebo 1 čajová lžička každý 2. den.

Speciálně pro potřeby dětí jsme vyvinuli Omega-3 Kids. Pro správný vývoj dítěte jsou důležité dvě mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Proto Omega-3 Kids obsahuje kombinaci tresčího oleje (bohatého na DHA) a rybího oleje (bohatého na EPA) ve vhodném poměru – jako alternativa bez ryb je Omega-3 Vegan dokonale vhodná.

Jak vysoká musí být dávka, aby bylo dosaženo pozitivního léčebného účinku?

Léčebná dávka je více než 2 000 mg omega-3 mastných kyselin denně. To odpovídá přibližně 1 lžičce oleje Omega-3 Vegan. Toto dávkovací doporučení vychází z empirických hodnot více než 3 000 analýz mastných kyselin, a proto se považují za empiricky ověřené.

Pro preventivní péči o vaše tělo proto platí trvalý příjem také jedné čajové lžičky Omega-3 Vegan denně.

Jaká je chuť oleje Omega-3 Vegan?

Omega-3 Vegan má velmi příjemnou chuť. Primární je chuť olivového oleje a osvěžujícího bio citronového oleje. Použitý citronový olej chutná spíše jemně a svěže. Olej Omega-3 Vegan nechutná po rybách ani po řasách, proto má velmi příjemnou chuť a nezpůsobuje nepříjemný zápach z úst.

Jaká je doporučená denní dávka veganského oleje?

Doporučená denní dávka je 5 ml, což odpovídá cca jedné čajové lžičce. Nepřekračujte doporučenou denní dávku, pokud vám lékař, výživový poradce nebo lékárník neurčí jinak.

Jaká je průměrná trvanlivost oleje Omega-3 Vegan a jak by měl být skladován?

Jedna lahvička oleje Omega-3 Vegan obsahuje 100 ml. Při doporučené denní dávce 5 ml (1 čajová lžička) denně vystačí jedna láhev přibližně na 20 dní. Neotevřená láhev by měla být skladována na suchém, temném a chladném místě (při teplotě nejvýše 25 °C). Po otevření je nutné láhev uchovávat v chladničce a spotřebovat ji do 30 dnů.

Je užívání oleje Omega-3 Total bezpečné pro alergiky na histamin?

Příjem omega-3 celkem je bezproblémový. Vzhledem ke špatné rozpustnosti histaminu v tucích je profesionálně vyráběný rybí olej z hlediska histaminu neškodný, a proto nemá žádné vedlejší účinky pro osoby s histaminovou intolerancí.

Jsou produkty bezlepkové?

Ano, všechny naše produkty jsou bezlepkové. 

Kolik jódu je obsaženo v oleji Omega-3 Vegan?

Přirozeně obsažený jód je během šetrného procesu čištění výrazně odfiltrován. Laboratorní analýzy NORSAN Omega-3 Vegan potvrzují obsah jódu < 1 µg na doporučenou denní dávku (5 ml).

Kolik procent EPA a DHA obsahuje olej Omega-3 Vegan?

Složení řasového oleje Omega-3 Vegan (hodnoty přepočtené na jednu lžičku (5 ml)):
EPA (kyselina eikosapentaenová) = 609 mg,
DHA (kyselina dokosanhexaenová) = 1,158 mg.

Mám dotazy k obsaženému vitaminu D ve veganském oleji?

Denní dávka 1 čajová lžička/5 ml obsahuje 2 000 mg omega-3 a 20 μg vitaminu D3/800 IU.

Vitamin D obsažený v oleji Omega-3 Vegan je veganský. Veganský vitamin D se získává z lišejníků. Jedná se o společenstva hub a jednoho nebo více fotosyntetických partnerů (např. zelené řasy, sinice).

Mohu se olejem předávkovat, a pokud ano, jaké jsou projevy?

Předávkování je možné, ale velmi obtížně realizovatelné. Teoreticky by to vyžadovalo užít přibližně více než třetinu lahvičky denně. Následky předávkování by byly následující:

 • Výskyt modřin,
 • naředění krve.
Obsahuje olej Omega-3 Vegan těžké kovy?

Řasový olej Omega-3 Vegan se pěstuje s minimálním obsahem škodlivin. Díky udržitelnému pěstování nejsou řasy, a tedy ani řasový olej, vystaveny přírodním znečišťujícím látkám, těžkým kovům a PCB ve světových oceánech. Přesto je olej z řas během výroby čištěn a kontrolován.

Proč je v oleji Omega-3 Vegan částečně olivový olej?

Omega-3 veganský olej obsahuje asi 19 % organického olivového oleje lisovaného za studena. Olivy se sklízejí brzy, lisují se maximálně 4 hodiny a zaručují tak vysoký podíl polyfenolů, které mají spolu s prospěšnými omega-3 mastnými kyselinami v omega-3 olejích velmi dobré antioxidační účinky. Polynenasycené omega-3 mastné kyseliny jsou totiž velmi citlivé a mohou se snadno poškodit. Pro ochranu křehkých mastných kyselin obsahuje Omega-3 veganský olej organický, za studena lisovaný olivový olej s flavonoidy jako přírodními silnými antioxidanty.

Z čeho je vyroben olej Omega-3 Vegan?

Omega-3 Vegan (100 ml) se skládá z jedinečné kombinace vysokodávkového rostlinného oleje z mořských řas, olivového oleje lisovaného za studena z kontrolovaného ekologického zemědělství jako antioxidantu a organického citronového oleje.

Složení: 
Řasový olej (Schizochytrium sp.), olivový olej, zvlhčující látka (slunečnicový olej), rozmarýnový extrakt, antioxidant (tokoferoly, askorbylpalmitát), organický citronový olej.

Z jakých řas se získává veganský řasový olej Omega-3?

Rozhodující pro kvalitu řasového oleje je správný výběr suroviny, tj. řas. Základem našeho veganského řasového oleje jsou mikrořasy Schizochytrium sp. Tento druh řasy patří mezi mořské mikrořasy a skládá se z mikroskopických jednobuněčných řas. Tento druh řasy pochází z mangrovových lesů na tropickém pobřeží. Živí se výhradně organickou a rostlinnou hmotou, například odumřelým listím. Zvláštností této řasy je, že tvoří dvě tak moc důležité mořské omega-3 mastné kyseliny, DHA a EPA.