Vliv omega-3 mastných kyselin na vznik alergie kojenců

V randomizované studii provedené Linköping University v roce 2016 společností John Wiley & Sons Ltd. , která byla publikována v časopise Acta Paediatrica, uvádí vysoký obsah omega-3 mastných kyselin v mateřském mléce a s tím související nižší výskyt dětských onemocnění způsobených imunoglobulinem E (např. alergie).

Shrnutí studie

Nízký příjem omega-3 mastných kyselin – zejména kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA) z tučných mořských ryb – je údajně spojen se zvýšeným rizikem vzniku atopických onemocnění (např. alergií). Tato hypotéza je založena na myšlence, že polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem mohou snižovat produkci prozánětlivých (proinflamačních) eikosanoidů, jako jsou prostaglandiny a leukotrieny.

Pozorovací studie již prokázaly ochranný účinek vysoké konzumace ryb matkou a časného zavedení ryb do stravy dítěte na rozvoj atopických a alergických onemocnění. Na základě toho zkoumala Linköpingova univerzita vliv suplementace omega-3 mastnými kyselinami na riziko alergií a dalších onemocnění souvisejících s IgE.

Cíl studie

Nezávislá, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie zkoumá preventivní účinek podávání omega-3 matce na riziko alergie u jejího dítěte. Za tímto účelem byl zaznamenán obsah polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v mateřském mléce a vývoj alergických onemocnění u příslušných kojenců.

Metodika

Ve studii bylo náhodně vybráno 145 těhotných žen s existujícím rizikem familiární alergie u dítěte, kterým bylo podáváno 2,7 g polynenasycených mastných kyselin omega-3 s dlouhým řetězcem (1,6 g EPA a 1,1 g DHA) mezi 25. týdnem těhotenství a třetím měsícem po porodu nebo 2,7 g sójového oleje jako placebo. Vzorky mateřského mléka byly odebrány z kolostra (prvního mléka) a v jednom měsíci a třech měsících a byly kompletně k dispozici u 75 žen. Vzorce mastných kyselin v mateřském mléce byly porovnány s výskytem atopických onemocnění souvisejících s IgE u dětí během prvních 24 měsíců.

Výsledky

88 % dětí bylo výlučně krmeno mateřským mlékem po dobu nejméně 3 měsíců a 35 % po dobu nejméně 6 měsíců. Obsah omega-3 kyselin v mlezivu a mateřském mléce v jednom měsíci a ve třech měsících byl vyšší ve skupině s omega-3 suplementací než ve skupině s placebem a poměr kyseliny arachidonové (AA) a EPA byl v každém případě nižší.

Vyšší hladiny EPA a DHA a nízký poměr AA/EPA byly spojeny s jednou věcí: nižším rizikem onemocnění souvisejících s IgE u dětí.

Ochranný účinek suplementace omega-3 se projevil zejména u matek s vysokým obsahem EPA v mateřském mléce: s minimálně 0,85 % mol. Kyselina eikosapentaenová v mlezivu se u žádného z dětí v prvních dvou letech života nevyvinula onemocnění související s IgE.