Hashimotova nemoc a strava bohatá na omega-3 a vitamin D

Hashimotova choroba. Co přesně to je?
Hashimotova choroba je autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které produkuje příliš málo hormonů štítné žlázy. V důsledku toho se štítná žláza stále více poškozuje a v dlouhodobém horizontu se může vyvinout tzv. hypotyreóza. Nedostatek hormonů zpomaluje metabolické procesy v těle a snižuje jejich účinnost. Pokud není Hashimotova choroba včas odhalena a léčena, může dojít ke zničení štítné žlázy.

 

Typické příznaky Hashimotovy choroby

Vyčerpání a nedostatek pohonu
Únava
Svalová slabost a tvrdnutí
Problémy se soustředěním
Časté zamrzání
Křehké vlasy a nehty
Výrazný přírůstek hmotnosti
Suchá pokožka
Hubený hlas
Otok způsobený zadržováním vody v obličeji nebo končetinách
Léčba Hashimotovy choroby pomocí omega-3

V ortodoxní medicíně se pacientům s hypotyreózou obvykle podávají přirozeně identické hormony štítné žlázy v množství potřebném pro optimální funkci štítné žlázy. Nestačí však pouze nahradit chybějící hormony. Kromě toho je třeba vyšetřit i příčinu hypotyreózy. Před několika lety to bylo v Německu způsobeno především nedostatečným přísunem jódu. Od té doby, co se v Německu sůl převážně jodiduje, se však tato příčina výrazně snížila. Dnes je však nejčastější příčinou hypotyreózy Hashimotova choroba. Pokud byla Hashimotova choroba nade vší pochybnost identifikována, lze zahájit nutriční léčbu přizpůsobenou této chorobě. Klíčovou roli hraje regulace zánětlivých procesů v těle.
V současné době je mimo jiné známo, že dostatečný přísun selenu do organismu, aniž by došlo k úplné normalizaci protilátek, je může zcela snížit, takže zánětlivé procesy v těle jsou potlačeny. Z tohoto důvodu by měla být stanovena hladina selenu v krvi a optimalizována na horní hranici normy. Naopak pacienti s Hashimotovou chorobou by se měli jodu spíše vyhýbat, protože může potenciálně zvyšovat zánět.

 

Prevence sekundární Hashimotovy choroby

U pacientů s Hashimotovou chorobou bývá zvýšené riziko vzniku dalších autoimunitních onemocnění, jako je astma, roztroušená skleróza nebo revmatismus. Z tohoto důvodu je obzvláště důležité předcházet vzniku dalších onemocnění. Za tímto účelem se doporučuje optimální zásobování organismu živinami, které jsou pro Hashimotovu nemoc důležité, prostřednictvím cíleného doplňku stravy. Podle dlouholetých praktických zkušeností Dr. Volkera Schmiedela se jako nejúčinnější ukázal dostatečně vysoký přísun omega-3 mastných kyselin a vitaminu D, které chrání organismus před autoimunitními procesy.

 

Omega-3 při Hashimotově nemoci

Mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA jsou nejen prospěšné pro zdraví srdce, výkonnost mozku a zrak, ale také účinně oslabují zánětlivé procesy v těle. To je důležité zejména pro pacienty s Hashimotovou chorobou. Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA se vyskytují pouze v mořských organismech, jako jsou ryby a řasy. V případě existující Hashimotovy choroby se však nadměrná konzumace čerstvých mořských ryb nedoporučuje z důvodu rostoucího znečištění moří.
Bezpečnou alternativou jsou tekuté omega-3 oleje z ryb nebo řas, které byly pečlivě očištěny od nečistot. Pro zajištění dostatečného přívodu omega-3 u Hashimotovy choroby jsou obvykle zapotřebí alespoň 2 g omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA) denně. Toho lze dosáhnout například užíváním 1 polévkové lžíce rybího oleje nebo 1 čajové lžičky oleje z mořských řas denně. Díky své tekuté formě se omega-3 oleje snadno přimíchávají do potravin a nápojů. Naproti tomu běžné kapsle s rybím olejem obvykle vyžadují až 15 kapslí denně, aby se dosáhlo doporučené dávky 2 g omega-3.

 

Vitamin D a Hashimotova nemoc

Sluneční vitamin má také protizánětlivé účinky. Vzhledem k tomu, že v Německu nemáme možnost přijímat dostatečné množství vitaminu D, zejména v chladnějším období kvůli nízkému slunečnímu svitu, je vhodné doplnit vitamin D také do stravy při Hashimotově nemoci. Přípravky vitaminu D by se měly užívat v takovém množství, aby bylo možné dosáhnout hladiny 40-60 ng/ml nebo 100-150 mmol/l v krvi. Průměrný dospělý člověk potřebuje přibližně 2000-5000 IU vitaminu D denně.

 

Souhrn

Pro účinnou léčbu hypotyreózy je důležité nejen dodávat tělu chybějící hormony štítné žlázy v potřebném množství zvenčí. Spíše je třeba zkoumat příčinu onemocnění. V případě Hashimotovy choroby je třeba především regulovat zánětlivé procesy v těle dostatečným přísunem správných živin. Zatímco například jód může u pacientů s Hashimotovou chorobou podporovat rozvoj zánětu, a proto je třeba se mu co nejvíce vyhýbat, selen může zánětlivé procesy v těle snižovat. Vzhledem k tomu, že se u pacientů s Hashimotovou chorobou časem často objevují další autoimunitní onemocnění, je třeba přijmout i preventivní opatření. Rozhodující roli zde hrají mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA a sluneční vitamin D. Obě živiny by měly být tělu dodávány denně v dostatečném množství.

Dr. Volker Schmiedel je odborníkem na fyzikální a rehabilitační medicínu a pracuje na ambulanci Paramed ve Švýcarsku.