Omega-3 pro vegany a vegetariány

omega-3 vegan algae ocean
Omega 3, polynenasycené mastné kyseliny, patří mezi nejdůležitější doplňky stravy. Přináší mnoho zdravotních benefitů pro mozek, srdce a nervovou soustavu.

Jako vegani byste se měli mnohem více zabývat složením stravy, aby obsahovala vše, co je důležité pro správné fungování organismu. Dvě nejdůležitější kyseliny, patřící do skupiny omega 3, jsou kyselina eikosapentaenová a kyselina dokosahexaenová – DHA a EPA. Právě tyto mají největší vliv na naše celkové zdraví.

Často jsou zmiňované pojmy omega 3 a omega 6, jejichž poměr by měl být vyvážený. Nicméně právě vegani mají často nadměrný příjem omega 6 a poměr neodpovídá doporučenému, který by měl být v rozmezí od 1:1 do 1:4. Zdrojem omega 6 jsou různé druhy olejů, nejvíce pak slunečnicový.

Pro běžnou populaci je vhodný způsob doplňovaní omega 3 mořskými rybami, rybím tukem či v menší míře vejci. Při veganském způsobu stravování je potřeba doplňovat potraviny jinak. Kvalitními zdroji jsou mořské řasy (nori, spirulina, chlorella), semínka (chia, konopná, lněná), vlašské ořechy a luštěniny (především fazole).

Dnes jsou však i jiné možnosti, jak doplňovat Omega -3. Ve chvíli, kdy klasický rybí tuk nepřipadá v úvahu, mohou vegani sáhnout po doplňku stravy omega 3, který jim dodá potřebné živiny. Často bývají tyto doplňky stavy kombinovány s vitamínem D, kterého mívá nedostatek i běžně se stravující populace. Na trhu jsou k dispozici kapsle různé kvality, a kromě kapslí se dá omega 3 užívat i v tekuté formě. Jsou vyrobeny z mořských řas nebo lněných semínek a z dalších čistě veganských zdrojů.